Türkiye’nin Medikal Turizm ve Sağlık Fuarı Healthex 2007, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımıyla açıldı. Bakan Günay fuarın açılışında ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’e muayene oldu. Fuarda oluşan ortak düşünce medical alandaki gelişmenin termal turizmde de yaşanması yönünde oldu.

Çam Ecza ana sponsorluğunda TRAVELEXTRA tarafından yapılan Healtex 2007 Fuarı açıldı. Açılışa, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın yanısıra Arnavutluk Sağlık Bakanı, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı da katıldı. Açılışında, Bakan Günay’ın ünlü kalp cerrahı Prof. Dr. Bingür Sönmez’e muayene olduğu fuar Türkiye’yi “sağlık ülkesi olarak markalaştırma” amacı taşıyor.


Günay: Termal turizmi geliştireceğiz

Fuarın açılışında konuşan Bakan Günay, medical alanda yapılan çalışmaları takdir ile karşıladığını belirterek konunun Türkiye turizminin çeşitlendirilmesi noktasında önemli adımlar olduğunu söyledi. Turizmin çeşitlendirilmesini sağlamak açısından çok önemli olduğunun altını çizen Günay, Termal turizmin geliştirilmesi için Bakanlık olarak üzerlerine vazife düştüğünü ifade etti.

Türkiye’nin termal haritasının çıkartıldığını ve yakın zamanda bu konuda bir master çalışmasının yayınlanacağını söyleyen Günay, bu tarz toplantı ve fuarların kendilerini teşvik ettiğini belirtti.

Avcı: Nişantaşı’ndaki sağlık ekipmanı Hollanda’dan fazla

Fuarı düzenleyen TravelExtra şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Avcı da fuarın Türkiye’nin medical turizm noktasında markalaşması için büyük önem taşıdığını belirtti. Avcı, Türkiye’nin hastane, sağlık ekipmanı ve insan kaynağı olarak çok önemli bir noktada olduğunu belirterek medical turizm için çok önemli bir potansiyelimiz olduğunun altını çizdi. Avcı, “Sadece Şişli Nişantaşı ve Vali Konağı civarındaki sağlık ekipmanı sayısı koskoca Hollanda’dan fazla” dedi.

“Medical alanda iyiyiz ama termal turizmi geliştirmeliyiz”

Türkiye’nin topyekün bir sağlık ülkesi olması için medical turizmin termal turizm ile çeşitlendirilmesi gerektiğinin altını çizen Avcı, “Termal şehir” kavramını geliştirip uygulamamız gerektiğini vurguladı. Çek Cumhuriyeti’ndeki Karlovy Vary’nin termal şehirlere en güzel örneği oluşturduğuna işaret eden Avcı, bu konuda Türkiye’de büyük bir eksik bulunuğunu ifade etti. Yalova’nın konum itibariyle “Termal Şehir” düşüncesi için ideal bir kent olabileceğini söyleyen Avcı, ancak termal şehir olabilmenin sadece 1-2 otelle gerçekleşemeyeceğinin altını çizdi.